13 BŪDŲ, KAIP SUTAUPYTI ŠILDYMO IŠLAIDŲ

Prasidėjo šildymo sezonas, o tai reiškia, kad sąskaitose už komunalines paslaugas atsirado papildoma eilutė – mokestis už šilumos tiekimą. Ir daugelis žmonių susidomėjo klausimu, kaip sutaupyti pinigų už šildymą. Taupymas ypač svarbus privačių ir daugiabučių namų, kuriuose šildymas apskaitomas, gyventojams.

Šilumos nuostoliai šildant namą, butą, sodybą: kas neleidžia sutaupyti

Šilumos nuostoliai būste, o dėl to ir nesutaupoma, atsiranda dėl įvairių priežasčių. Kartais galime net nepastebėti, kaip kartu su šiluma švaistomi ir mūsų pinigai, o apie taupymą tokiais atvejais negali būti nė kalbos:

  • net ir tada, kai sumontuoti nauji sandarūs langai su dvigubais stiklais, pro langus gali išeiti iki 15 proc. šilumos;
  • per sienas ir grindis – taip pat apie 15 %;
  • per lubas – iki 30 %.

Pašalinus šiuos šilumos nuostolių veiksnius, namo šildymui galima sutaupyti iki 25 % lėšų!

Taupymas šildymui: 13 būdų, kaip sumažinti šildymo išlaidas

Taupymas šildymui bute ar nuosavame name prasideda nuo “siaurų vietų”, t. y. tų veiksnių, kurie didina šilumos sąnaudas, nustatymo. Pašalinus šias priežastis, galima gerokai sumažinti sąskaitas už šildymą. MirCli specialistai sudarė būdų, kaip sutaupyti pinigų šildymui namuose.

1. Pakeiskite įstiklinimą

Seni mediniai langai nėra sandarūs, todėl šildomas oras išeina pro tarpus. Žinoma, šildymo sezonui angas galite apšiltinti senoviniu būdu: visas skyles užklijuokite dažymo juosta. Šis sprendimas padės šiek tiek sutaupyti, bet ne daug.

Norint sutaupyti, geriausia strategija – senus langus pakeisti naujais sandariais dvigubo stiklo paketais. Dar efektyviau naudoti trigubo stiklo langus: jų kaina pastebimai didesnė, tačiau sutaupoma kur kas daugiau lėšų šildymui. Balkonuose, kur įstiklinimas yra didelio ploto, langų sandarumas yra ypač svarbus.

2. Naudokite atspindinčią plėvelę langams

Per stiklą šilumos energija išeina kaip infraraudonųjų spindulių spektro spinduliuotė. Tiems, kurie domisi, kaip sutaupyti šildymui, šilumos nuostolių per stiklą problemą padės išspręsti speciali plėvelė, kuri atspindi infraraudonuosius spindulius, sklindančius iš patalpos, tačiau be jokių kliūčių leidžia jiems prasiskverbti į išorę, todėl saulės šviesa, o su ja ir papildoma šiluma, prasiskverbs į būstą.

3. Užsandarinkite įėjimą ir langus

Laikui bėgant sandarinimo gumos susitraukia ir praranda elastingumą. Dėl šios priežasties prieš kiekvieną šildymo sezoną turėtumėte patikrinti jų būklę ir prireikus pakeisti. Taip gerokai sumažinsite šilto oro patekimą ir sutaupysite daugiau lėšų.

4. Izoliuokite patalpas

Kuo geresnė būsto izoliacija, tuo mažiau jį reikia šildyti. Todėl visiems, kuriems rūpi, kaip sutaupyti pinigų privataus namo šildymui, verta įgyvendinti visų patalpų apšiltinimą. Savo namuose galite organizuoti kokybišką šiltinimą:

  • palėpės grindys turėtų būti užpildytos keramzitu ir padengtos mineraline vata;
  • norint sutaupyti, galima šiltinimo medžiagą kloti ant sienų;
  • jei įmanoma, statybų etape apšiltinti pamatus arba termoizoliuoti patalpų grindis – tai turės labai palankų poveikį taupymui.

Jei namas yra statybos etape, jau galima galvoti apie taupymą šildymui: numatyti fasado ir galų statybą iš šiltų medžiagų – medžio, plytų, putplasčio blokelių.

Apie tai, kaip sutaupyti lėšų buto šildymui, geriau pagalvoti renovacijos metu. Miesto butų sienas taip pat galima padengti aukštos kokybės šilumos izoliacija, o ant jos galima padaryti konstrukciją iš gipso kartono plokščių. Jei tokio sprendimo neįmanoma organizuoti, pirmenybę galite teikti tapetams iš kamštinės medžiagos. Tokia sienų danga taip pat padės sumažinti šilumos nutekėjimą ir daugiau sutaupyti. Tai ypač aktualu į gatvę atsuktoms sienoms.

Jei butas yra pirmame aukšte, norint sutaupyti, grindis reikia apšiltinti. Tai taip pat galima padaryti grindis dengiant kamštine medžiaga. Tokios grindys bus ne tik šiltos, bet ir labai malonios liesti. Alternatyva tokiai izoliacijai yra kiliminė danga. Net plonas kilimas padės išlaikyti šilumą patalpoje.

Gyvenantys viršutiniame aukšte taip pat turėtų pagalvoti apie lubų izoliaciją, nes daug šilumos energijos prarandama per stogą, o tai reiškia, kad teks “prisukti” šildymą – kokia situacija taupyti pinigus! Šiltinti galima dviem būdais:

  • jei yra galimybė patekti į palėpę, geriausia virš buto esančias grindis padengti mineraline vata;
  • jei nėra priėjimo, tuomet lubos iš vidaus dengiamos polietileno plėvele, o ant viršaus – šilumos izoliacija.

Neverta ignoruoti lubų izoliacijos: būtent per jas vyksta didžiausi šilumos nutekėjimai.

5. Paruoškite įrangą

Privačiame name šildymo sistema gali būti organizuojama įvairiai – naudojant katilą, šilumos siurblį arba oro kondicionierių. Nepriklausomai nuo įrangos tipo, norint sutaupyti pinigų, prieš prasidedant šildymo laikotarpiui būtina atlikti profilaktinę techninę priežiūrą:

  • kruopščiai išvalykite virykles ir katilus nuo suodžių ir pelenų, nes priemaišos gali prisidėti prie šilumos išsiskyrimo į kaminą;
  • siekiant sutaupyti, verta patikrinti šaldymo skysčio lygį ir alyvos būklę šilumos siurblyje ir oro kondicionieriuje, išvalyti vidines ir išorines dalis, kitaip pastebimai sumažės veikimo efektyvumas;

Tiek namų, tiek butų šildymo baterijas reikėtų išvalyti nuo dulkių ir nešvarumų. Karštuoju laikotarpiu juose gali susikaupti daug nuosėdų, kurios trukdys šilumos mainams, o tai sumažins taupymą.

6. Įrenkite ekranus

Šildymo sistemoje naudojami radiatoriai ir konvektoriai paprastai montuojami ant sienos. Dėl šios priežasties dalis jų šilumos energijos bus atiduodama jos paviršiui, o vėliau – gatvei. Norint sutaupyti, sieną už radiatoriaus galima ekranuoti. Tam naudojama speciali izoliacinė medžiaga, kurios viena pusė padengta šviesą atspindinčia plėvele.

7. Atskiros šildymo zonos

Sutaupyti galima organizuojant skirtingus temperatūros režimus skirtingose patalpose. Šildymo suskirstymą į zonas galima organizuoti įrengiant termostatus ant šildymo radiatorių. Termostatai – tai šiluminės galvutės, reguliuojančios radiatoriaus šildymo laipsnį.

8. Naudokite nuo oro sąlygų priklausantį valdymą

Decentralizuoto šildymo atveju galima įrengti automatiką, kuri reguliuos šildymo sistemos galią priklausomai nuo oro sąlygų. Kuo lauke šilčiau, tuo mažiau darbo katilui, tuo daugiau sutaupoma.

9. Perėjimas prie naktinio režimo

Kai žmogus miega, jo kūno temperatūra sumažėja, todėl ir aplinkos oro temperatūra turėtų būti žemesnė. Jei prieš eidami miegoti “išjungsite” šildymą, galite ne tik sutaupyti, bet ir giliau bei patogiau išsimiegoti.

10. Pašalinkite oro spūstis

Šildymo kontūro vamzdžiuose gali kauptis oras, kuris trukdys šiluminei terpei tekėti vamzdynais. Dėl šios priežasties sumažės šilumos tiekimo efektyvumas, o jūsų sąskaitos už šildymą neišvengiamai padidės. Dėl šios priežasties, norėdami sutaupyti, turėtumėte reguliariai išleisti orą iš radiatoriaus – geriausia kartą per mėnesį.

11. Nešvaistykite šilumos

Kai būste nėra žmonių, temperatūrinį režimą galima gerokai sumažinti: norint išvengti sienų ir vamzdžių užšalimo, pakanka maždaug 5 laipsnių. Kai planuojamas ilgas nebuvimas, šildymą galima perjungti į šį režimą, kad būtų maksimaliai taupoma.

Jei nebuvimas yra trumpalaikis, šildymo temperatūrą taip pat tikslinga sumažinti, bet ne tiek daug. Ją galima sumažinti 2-4 laipsniais, kad grįžus būstas greitai sušiltų iki reikiamo lygio.

12. Tinkamas vėdinimas

Esant prastai organizuotai vėdinimo sistemai, žmonės dažnai reguliariai palieka atidarytus kelis langus vėdinimui. Dėl to iš būsto nuolat išeina daug šilumos, todėl apie taupymą negali būti nė kalbos. Geriausia išeitis – įrengti vėdinimo įrenginį su rekuperatoriumi, kuris užtikrins reikiamą oro apykaitą su gatve ir taupys energiją.

Jei nėra galimybės įsigyti vėdinimo įrenginio, tuomet norint sutaupyti šildymui, vėdinimo klausimą galima išspręsti atidarius langus 10-15 minučių du ar tris kartus per dieną. Tokiu būdu nereikės nuolat didinti šildymo galios, kad kompensuotumėte prarandamą šilumą.

13. Modernizuokite šildymo sistemą

Pasenę katilai, kontūro vamzdžiai ir radiatoriai negali užtikrinti maksimalaus namų šildymo efektyvumo. Todėl, norint sutaupyti, verta apsvarstyti galimybę pakeisti įrangą naujesniais analogais.

Pavyzdžiui, moderniuose dujiniuose katiluose įrengtos pažangios funkcijos, padedančios gerokai sutaupyti šildymo išlaidų. O nauji šildymo radiatoriai gaminami iš medžiagų, kurių šilumos mainų savybės yra daug geresnės nei senesnių radiatorių.

Apibendrinimas

Sutaupyti pinigų buto ar privataus namo šildymui galima įvairiais būdais: apšiltinti patalpas, pašalinti plyšius, atnaujinti įrangą, atlikti techninę priežiūrą. O jei visus šiuos dalykus atliksite kartu, sąskaitą už šildymą galite sumažinti ketvirtadaliu – tai nuostabi suma! Juk turint omenyje, kad daugumoje mūsų šalies šalių šildymo laikotarpis trunka mažiausiai pusę metų, suma yra reikšminga.