trys žiemos pramogos: nusileisti nuo čiuožyklos, šokinėti į sniegą po vonia ir apšiltinti butą, kai šildymo sistema nesugeba susitvarkyti
Žiema prabėga su skirtingu komfortu: vos tik atėjus šaltiems orams ir įjungus šildymą, kai kuriuose namuose pasidaro tvanku, o kitų namų gyventojai turi apsikloti šiltais drabužiais – šilumos nepakanka. Mūsų kolegos iš Omsko portalo NGS55.RU prisiminė liaudiškus namų šildymo būdus ir paklausė fiziko Andrejaus Ogorodnikovo, ar tai tikrai veikia.
Užtraukti ar atitraukti užuolaidas? Tai klausimas
Bene paprasčiausias patarimas – dieną užuolaidas atitraukti, kad į butą skverbtųsi saulės spinduliai ir jį šildytų. Tačiau yra ir nuomonė, kad langus reikėtų uždaryti sandariau.
Fiziko nuomonė: Temperatūrą kambaryje galite pakelti abiem būdais, tačiau jie veiks skirtingai. Naudojant sandariai užtrauktas užuolaidas viskas aišku – jos tikrai veikia. Jei pučia pro langus, jos blokuos šaltį. Taip pat gerai, jei užuolaidos neuždengia radiatorių, o siekia tik palangę.
Kai kalbama apie šildymą saulės spinduliais, viskas sudėtingiau.
– Saulės šviesa tikrai šildo net žiemą. Keliais laipsniais pakelti temperatūrą visai įmanoma, bet tik tuo atveju, jei šalis yra saulėta. Nes šviesa ir tiesioginiai saulės spinduliai nėra tas pats. Tik tiesioginiai spinduliai gali sušildyti buto orą, o kad ši šiluma duotų realų efektą, patalpa turi būti sandari”, – sako Ogorodnikovas.
Ar nuo šalčio išgelbės įprasta folija?
Norint sukurti šilumą atspindintį ekraną, namų ekspertai rekomenduoja naudoti bet kokią statybinę plėvelę, pritvirtintą prie putų plastiko. Tačiau yra nuomonė, kad net ir įprasta maistinė folija padės išlaikyti šilumą.
Fiziko nuomonė:
– Viena vertus, ekranas atspindės infraraudonųjų spindulių bangas nuo akumuliatoriaus į kambarį. Tačiau, kita vertus, jis blogiau įšildys sieną ir iš kambario oro paims daugiau šilumos energijos.
Jei sienos plonos, o radiatorius labai karštas, už radiatoriaus esantis plotas bus šildomas “per” ir padidės šilumos nuostoliai. Tokiu atveju ekranas gana efektyviai nukreips šilumą į patalpą. Didėjant sienų storiui ir mažėjant radiatorių temperatūrai, plėvelės efektyvumas mažėja.
Pirmiausia apšildykite patalpą, o tada sprogdinkite plėvelę ant plėvelės!
Burbulinę plėvelę gana lengva pritvirtinti. Pakanka sudrėkinti stiklą vandeniu ir prispausti prie jo plėvelę. Kaip sako liaudis, ši procedūra gali sumažinti šilumos nuostolius per langus net 50 %.
Fiziko nuomonė : Metodas tikrai veiksmingas, tačiau jis tinka tik paprastam stiklui.
– Jei sumontuotas dvigubo stiklo langas, kuris pagamintas nepažeidžiant technologijos, jo viduje yra maksimaliai reta aplinka. Norint perduoti šiluminę energiją, dalelės turi susidurti, bet jei dėl retinimo dalelių yra nedaug, susidūrimų būna mažai. Pagrindinė tokių sistemų problema yra rėmas, profilis, profilio briaunos, dvigubo stiklo lango siūlė, kurioje nėra šios iškrovos ir niekas netrukdo šiluminei energijai išeiti iš buto.
Fiziko teigimu, jei stiklo paketo problema yra profilyje ar rėme, beprasmiška sandarinti visą stiklo plokštumą, nes visas šaltis sklinda ne iš lango centro.
Ir šilta, ir romantiška
Šiam šildytuvui pagaminti reikės molinio puodo, žvakės ir jūsų išradingumo. Visiškai neuždenkite uždegtos žvakės – ji užges.
Fiziko nuomonė : Keraminis puodas, uždėtas virš žvakės, gerokai padidins jos efektyvumą, nes be jo visa šiluma tekės po lubomis ir temperatūra kambaryje mažai keisis.
– Efektyviausia šildyti šildytuvą, nuo kurio oras šildomas ne taip intensyviai ir pavėluotai. Tam puikiai tiks keraminis puodas. Keliais laipsniais, žinoma, pasikeis, bet ne taip ryškiai, kaip norėtųsi. Daug efektyviau orkaitėje kepti sausainius arbatai.
Įjungus orkaitę (na, sausainiai jus sušildys ir morališkai) bus daug veiksmingiau nei maža žvakė, nes išsiskiriančios šilumos kiekis yra daug kartų didesnis.
– Tik nieko nevirkite, nes drėgmė viską sugadins. Kadangi vandens lašeliai labai gerai atima šilumą iš mūsų kūno, šalčiui ir drėgmei esame daug jautresni nei tiesiog šalčiui.
Jei turite grindinio šildymo sistemą, kilimų nereikia – jie tik viską sugadins
Bene labiausiai paplitęs mūsų senelių naudotas būdas – kilimai. Ar tikrai jis toks veiksmingas kovojant su šalčiu?
Fiziko nuomonė:
– Tarp mūsų ir šalčio šaltinio sukuriame tam tikrą sluoksnį, kuriame bus sulaikytas oras, taip neleisdamas šaltoms grindims atimti šilumos energijos. Ir kilimas geriau jaučiasi liečiant. Nors čia esama ir sudėtingesnio poveikio. Tas pats metalo gabalas lytėjimo pojūčiu yra šaltesnis už medžio bloką, net jei termometras rodo, kad jų temperatūra yra lygiai tokia pati. Metalas, betonas, plytelės, laminuotos grindys ir plytelės paprasčiausiai daug efektyviau nei mediena ar vilna išsklaido šilumą iš mūsų kūno.
Šis metodas veiksmingiausias tiems, kurie gyvena butuose pirmame aukšte arba privačiame name. Daugiabučiuose namuose, kur šiluma sklinda iš visų pusių, senasis izoliacijos būdas praranda savo efektyvumą. O šiltoms grindims kiliminė danga apskritai nepatartina, nes ji ne padidins, o sumažins temperatūrą patalpoje. Todėl nenuostabu, kad pastaruoju metu daugelis žmonių atsisako kilimų.
Jei bute yra skersvėjis, jo atsiradimo priežastis gali būti atvira ventiliacija. Norint išspręsti šią problemą, žiemą rekomenduojama užsandarinti vėdinimo groteles magnetiniu dangteliu. Tačiau jei jo neturite po ranka, pakaks ir paprastos lipnios juostos.
Fiziko nuomonė: Ventiliaciją reikėtų uždaryti tik tuo atveju, jei į butą patenka pakankamai šviežio oro iš kitų šaltinių. Bet kokiu atveju blokuoti ventiliaciją ne tik nėra prasmės, bet netgi pavojinga. Be to, kai langai ir durys yra pakankamai sandarūs, ventiliacija negali būti skersvėjo priežastis.
Fiziko teigimu, šilumos nuostoliai dėl vėdinimo yra nereikšmingi, palyginti su langų ir įėjimo durų nuostoliais.
Ventiliatorius būtinas ir vasarą, ir žiemą
Oro cirkuliacija bute su ventiliatoriais neabejotinai padidės, tačiau kiek tai padidins bendrą kambario temperatūrą – didelis klausimas.
Fiziko nuomonė: Lubų ventiliatorius tikrai padės prie lubų susikaupusį šiltą orą išstumti arčiau grindų, o tai šiek tiek padidins temperatūrą apatinėje kambario dalyje.
Jei ventiliatorius bus nukreiptas į radiatorių, jis neturės pastebimo poveikio ir taip įkaitusiam kambariui. Tačiau jei šildymas ką tik įjungtas, šis būdas tikrai padės greičiau sušildyti atvėsusią patalpą.
– Ventiliatorius, nukreiptas į radiatorių, greičiausiai padidins konvekciją ir leis greičiau ir tolygiau paskirstyti įkaitusį orą po visą patalpą, tačiau radiatorius negalės atiduoti daugiau šilumos, negu jos ir taip turi.
Dėžutę padėkite ant palangės arba įkiškite ją tarp sienos ir stalo – tai bus apsauginis sluoksnis
– Aš savo biurą apšiltinu naudodamas dėžę nuo didelio kopijavimo aparato. Biuro kopijavimo aparatai yra metro aukščio, taigi dėžė yra pusantro metro aukščio. Šią didžiulę suplotą dėžę tiesiog įkišau tarp savo stalo ir palangės. Ir ji man nepūva, o ant palangės turiu šaldytuvą”, – sako Ogorodnikovas.
Ne veltui kartoną taip mėgsta katės ir benamiai. Jis pasižymi labai mažu šilumos laidumu, todėl gerai sulaiko šilumą. O svarbiausia, kad tokio išradingo izoliatoriaus kaina yra labai maža.
Jei visi kiti būdai nepadeda – atidarykite šaldytuvą!
– Turėjome gerą problemą dėl šaldytuvo. Buvo klausiama, kaip pasikeis temperatūra kambaryje, jei veikiantis šaldytuvas bus paliktas atidarytas.
Pasirodo, kad šaldant orą išsiskiria daugiau šilumos energijos, nei gaunama šalčio. Todėl dėl atvirų durų iš galinio šaldytuvo tinklelio išsiskirs daugiau šilumos nei šalčio. Tačiau šis metodas yra daugiau pokštas, ir jį geriau naudoti po to, kai bus išbandyti visi kiti.